Pracownia Chorób Narządu Wzroku Wcześniaków powstanie przy wsparciu Lions Club Pillory w Poznaniu.
W dniu 26 października 2009r. w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, przy ul. Długiej ½ została podpisana umowa o współfinansowaniu Pracowni Chorób Narządu Wzroku Wcześniaków. Lions Club Pillory w Poznaniu zobowiązał się przeznaczyć w 2009 roku kwotę 70.000 zł na ten cel. Z tej kwoty zostaną sfinansowane częściowo prace remontowe, a następnie Lions Club zakupi sprzęt do Pracowni.
Retinopatią wcześniaków i jej wpływem na wzrok dzieci urodzonych przedwcześnie zainteresowała członków…….
(Chorobą retinopatii i jej skutkami ubocznymi dla dzieci wcześniej urodzonych) Członków Lions Club Poznań Pillory zainteresowała doc. dr hab. Anna Gotz-Więckowska. W efekcie współdziałania Władz Kliniki i Lions Club z początkiem roku zostanie uruchomiona Pracownia, która obejmie specjalistyczną, stałą opieką okulistyczną wcześniaki (dzieci wcześnie urodzone) z terenu Wielkopolski.
Na osiągnięcie celu zasadniczego składać się będzie realizacja pewnych celów cząstkowych.
Zaliczyć do nich należy:
- a) stworzenie pracowni o charakterze poradni, która zajmie się diagnostyką i leczeniem chorób narządu wzroku u wcześniaków,
- b) likwidację luki w opiece zdrowotnej nad wcześniakami, jaka istnieje pomiędzy opieką szpitalną w okresie okołoporodowym, a późniejszym okresem życia wcześniaków. W tym zakresie poza działaniami o charakterze organizacyjnym szczególnego znaczenia nabiera przekonanie przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia o potrzebie zorganizowania tego typu opieki zdrowotnej, przedstawienie jej specyfiki i włączenie tej instytucji do finansowania usług medycznych z tego zakresu,
- c) leczenie operacyjne powikłań retinopatii wcześniaków
- d) stworzenie podstaw do rozszerzenia rozwoju tego rodzaju działalności w innych rejonach kraju poprzez wypracowanie odpowiedniego modelu organizacyjnego i systematyczne szkolenie specjalistycznych kadr.
__________________________________________________________________________________
Retinopatia wcześniaków (ang. Retinopathy of preamaturiti – ROP) jest chorobą wazoproliferacyjną siatkówki, której faza aktywna występuje w pierwszych miesiącach życia dziecka. Na jej pojawienie i przebieg ma wpływ wiele czynników. Uważana jest za jedną z najważniejszych przyczyn ślepoty u dzieci. Np. w Stanach Zjednoczonych wcześniactwo znajduje się na drugim miejscu wśród czynników prowadzących do utraty widzenia u dzieci niewidomych i słabowidzących.
W krajach uprzemysłowionych ROP jest przyczyną ślepoty u od 6 do 20% niewidomych dzieci. W Polsce na podstawie badań przeprowadzonych w 1999 roku stwierdzono, że retinopatia była przyczyną ślepoty u 54% badanych dzieci. Z kolei analiza przeprowadzona w 2004 roku wykazała, że 11,5% dzieci zarejestrowanych w Polskim Związku Niewidomych były to wcześniaki, u których wystąpiła retinopatia.
Problem retinopatii narasta w związku ze wzrostem przeżywalności noworodków z bardzo małą urodzeniową masą ciała (<1500 g), co powoduje zwiększenie bezwzględnej liczby dzieci z retinopatią. Częstość występowania ROP jest odwrotnie proporcjonalna do wieku ciążowego i urodzeniowej masy ciała.
Pomimo prowadzonych od wielu lat badań nad patogenezą retinopatii oraz działaniami na rzecz poprawy diagnostyki i leczenia – choroba ta pozostaje olbrzymim problemem klinicznym i społecznym.
Należy podkreślić, iż retinopatia o ciężkim, niepoddającym się leczeniu przebiegu prowadzi do ślepoty. Jednak właściwe i – co niezwykle ważne – odpowiednio wcześnie podjęte leczenie kończy się powodzeniem i dzieci widzą.
Populacja wcześniaków, zwłaszcza grupa poddana laseroterapii, stwarza od pierwszych miesięcy życia dużo problemów diagnostycznych i terapeutycznych. Nie wolno, bowiem zapominać, że wcześniaki to grupa dzieci, u których bardzo często jednocześnie występuje opóźnienie rozwoju psychoruchowego, a więc są to pacjenci, którym należy poświecić znacznie więcej troski i czasu. Do postawienia właściwej diagnozy obok odpowiedniej aparatury diagnostycznej potrzebny jest zespół specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem.
Wnioski, jakie można wyciągnąć z analizy przyczyn ślepoty w krajach średnio rozwiniętych dowodzą dużej rozpiętości danych. I tak: w Czechach retinopatia wcześniaków jest przyczyną ślepoty u niemal 42% niewidomych dzieci, na Węgrzech u 11%, a w Bułgarii u blisko 23%.
W Polsce brakuje kompleksowych danych zwłaszcza epidemiologicznych, które pozwoliłyby na miarodajną ocenę skali tego zjawiska. W polskim piśmiennictwie istnieje niezwykle mało doniesień na temat epidemiologii aktywnej postaci ROP.
Dlatego poza cytowaną już liczbą przyczyn ślepoty u dzieci zarejestrowanych w Polskim Związku Niewidomych w roku 2004 trudno jest przytoczyć dane obrazujące skalę tego zjawiska w naszym kraju.
W Klinice Neonatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadza się okresowe analizy statystyczne obejmujące również grupę dzieci wcześnie urodzonych. Pozwala to na wyrobienie sobie poglądu na skalę tego zjawiska na terenie naszego województwa. I tak, na podstawie badań przeprowadzonych w Klinice latach 2002 –2003 stwierdzono wystąpienie retinopatii u 190 dzieci z wagą urodzeniową <1500 g. Natomiast w grupie dzieci z wagą urodzeniową <1250 g częstość występowania ROP wyniosła blisko 33%.
W tym samym ośrodku, lecz w latach 2004-2005 oceniano populację 547 dzieci urodzonych ≤ 32 tygodnia ciąży. W grupie tej retinopatia została rozpoznana u prawie 22% badanych dzieci.